Domů
Aktuálně
pořádané akce Domova, aktuality
Dokumenty pro žadatele
Kontakty
vedení domova a jednotlivé služby

Domov se zvláštním režimem 2

Poslání

Posláním Domova se zvláštním režimem 2 je zlepšení kvality života předmětné skupiny osob, což znamená nejen zmírňování příznaků, ale také poskytování ubytování a celoroční péče lidem, kteří již nemohou zůstat ve svém přirozeném domácím prostředí. Služba je určena lidem, kteří potřebují vysokou míru kvalifikované podpory během celého dne a nemohou čerpat pobytové služby u jiných poskytovatelů služeb z důvodu chování náročného na péči, které obsahuje prvky agrese vůči sobě či okolí. Smyslem služby je zvýšit kvalitu života těmto lidem.

Cílová skupina

Cílovou skupinou je celkem 12 osob ve věku od 18 do 45 let, a to 4 osoby s mentálním postižením v kombinaci poruchami chování a 8 osob s diagnózou schizofrenie.

Ubytování

Služba je poskytovaná v samostatném objektu DZR 2 na okraji města Dubí, v krásném prostředí uprostřed přírody na adrese Dubí, Na Výšině 494 s výhledem na teplickou kotlinu a České středohoří. Klienti jsou ubytováni v jednolůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením se sprchovým koutem. Pokoje jsou vybavené základním nábytkem - šatní skříň, postel, stůl, skříňka na osobní věci. Veškeré vybavení je přizpůsobeno s ohledem na potřeby a požadavky klientů. Ve všech pokojích je televizní přípojka a v celém objektu je k dispozici internet.

Pokud je vhodné počasí mohou klienti využívat park v okolí domova. V průběhu roku mohou navštěvovat kulturní akce konající se ve společných prostorách a účastnit se pořádaných výletů s doprovodem.

Stravování

Našim klientům se podává strava 5x denně. Dietní stravu určuje lékař dle zdravotního stavu daného klienta. Od zdravotního stavu se také odvíjí místo, kde bude strava klientovi podávána. Klient se může stravovat na pokoji nebo na jídelně objektu. K dispozici je také kuchyň s varnou deskou, mikrovlnou troubou, rychlovarnou konvicí a lednicí.

Jednou měsíčně se koná stravovací komise, kde mohou jednotliví klienti prostřednictvím svého zástupce, přednést své připomínky ke stravě vedoucímu stravovacího provozu nebo managerovi SQSS, vedoucímu sociální služby, či vrchní sestře.

V našem Domově vaříme tři různé diety.

DIETA Č. 3 RACIONÁLNÍ STRAVA

Je vhodná u osob, u kterých není třeba žádné zvláštní stravovací omezení. Tento druh stravy respektuje zásady racionální výživy a správný poměr živin. Strava musí být zdravotně nezávadná, biologicky plnohodnotná, smyslově nezměněná a chuťově atraktivní. Podávána by měla být v přiměřeném množství a v pravý čas.

Zásady správné racionální stravy:

  1. Udržování ideální tělesné hmotnosti
  2. Snížit příjem tuků ve stravě. Změnit výběr tuků ve prospěchdruhů, které obsahují nenasycené mastné kyselina, cholesterol do 30mg/den
  3. Snížit příjem cukru
  4. Snížit příjem soli (5-8g/den)
  5. Dostatek vhodných tekutin (2l/den)
  6. Zvýšit podíl ovoce, zeleniny, luštěnin
  7. Zvýšit příjem vlákniny (20-30g/den)
  8. Omezit koření
  9. Omezit uzeniny, konzervované potraviny a kávu
  10. Dostatečné množství bílkovin (0,8-1g/1 kg tělesné hmotnosti)
  11. Pestrá strava (3-5x denně)

DIETA Č. 2 ŠETŘÍCÍ STRAVA

Tato strava je vhodná při poruchách zažívacího traktu s dlouhodobým průběhem, při funkčních poruchách žaludku, poruchách sekrece, chronické gastroenteritis, vředové chorobě žaludku a duodena, horečnatých onemocněních, po infarktu myokardu a v geriatrii (zabývá se chorobami ve stáří).

Tento druh stravy má charakter obnovení nebo zlepšování výživy, měl by být dlouhodobý, pestrý, lehce stravitelný a nenadýmavá.

Podstata této diety spočívá v tom, že je energeticky a biologicky plnohodnotná, tudíž ji lze podávat i dlouhodobě. Důležitý je také výběr potravin a jejich technologická úprava, která má šetřící charakter. Tato dieta je mechanicky, chemicky a termicky šetřící pro organismus. Velmi dbáme na dobrou stravitelnost, vhodnou kombinaci a konzistenci pokrmů. Při této formě stravování je k dispozici poměrně široký sortiment potravin, umožňující chutnou přípravu a pestrost stravy. Důležitou součástí tohoto jídelníčku je i to, že by jídla neměla být příliš objemná, neboť tím dochází k tvorbě velkého množství žaludečních šťáv a k překyselování žaludku. Jsou tedy vhodnější menší a časté porce jídla.

Z technologických postupů přípravy jídel užíváme vaření, dušení a pečení. Maso opékáme nasucho, podléváme vývarem z kostí, ze zeleniny nebo vodou. Pokrmy zahušťujeme nasucho opraženou moukou, bešamelem, zálivkou, Solamylem, bramborem nebo dietní jíškou.

DIETA Č. 9 DIABETICKÁ STRAVA

Tento druh stravy je vhodný u osob trpících onemocněním diabetes mellitus neboli cukrovkou.

U této diety je třeba zajistit pravidelnost stravy, dostatečné množství vlákniny, hodně vitamínů skupiny B, C, a dostatek Ca, P, Fe v podávaných jídlech. U této diety je možné užívat všechny druhy úpravy, kromě smažení a je nutné dodržet předepsané dávky sacharidů u škrobových potravin.

Snídaně se podává v ranních hodinách dle rozvrhu a s ohledem na postižení klienta. Přesnídávku tvoří ovoce nebo zelenina v požadované dávce sacharidů. U obědů volíme raději řídké polévky, zařazujeme masité i bezmasé pokrmy. Méně zahušťujeme a alespoň část tuku přidáváme ve formě tepelně nezpracovaného rostlinného jednodruhového oleje. Tato jídla kořeníme bez omezení, přednost má však zelené koření kvůli jeho obsahu vitamín C, Fe. Moučníky a oplatky volíme pouze Dia. Raději je zařazujeme na svačinu.

Svačina se skládá buď z ovoce, Dia sladkostí nebo pečiva. K večeři bývá zpravidla teplý pokrm, kromě středy, soboty a neděle jsou studené večeře. Druhá večeře je zařazována asi jednu hodinu před spaním a jedná se většinou o ovoce nebo přesnídávku v požadované dávce sacharidů.

Lékařská péče

Praktičtí lékaři Lékař rehabilitace      Psychiatr
     
MUDr. Ničová MUDr. Přibylová Michaela      MUDr. Judita Jansová
Pondělí 07.00 - 08.15 Pátek 14.00 - 15.00      Čtvrtek 11:00 - 15:00
Středa  07.00 - 08.15    
Čtvrtek 07.00 - 08.15    
     
MUDr. Pokorný    
Pondělí 13.00 - 15.00    
Pátek   11.30 - 13.00    

 

V našem Domově v Dubí máme 3 pracovnice, které mají dlouholeté zkušenosti s fyzioterapeutickou praxí a všechny jsou profesionálkami ve svém oboru. Své znalosti si neustále prohlubují a průběžně se učí novým metodám, jako je například tejpování, které může klientům rychle a účinně ulevit od bolesti.

Rehabilitace klientů probíhá dle ordinace lékaře.

Lékař rehabilitace má ordinaci v domově Na Výšině 494, Dubí viz. lékařská péče.

REHABILITACE

Rehabilitace je prováděná formou fyzioterapie.

V rámci rehabilitace se v domově provádí:

  • individuální cvičení
  • rozvoj afektivních, kognitivních a psychomotorických cílů
  • sportovně zaměřené činnosti
  • nácvik soběstačnosti
  • masážecvičení na přístrojích

Aplikace procedur fyzioterapie, vodoléčby a elektroléčby, se kterými se u nás setkáte:

  • diadynamik
  • solux
  • perličkové lázně
  • ultrazvuk
  • magnetoterapie

Kompenzace

V rámci individuálního přístupu ke klientům jsou používány kompenzační pomůcky dle potřeby a vhodnosti klienta.

Edukace, reedukace

Vzhledem ke specifickým potřebám klientů je využíván speciálně pedagogický přístup prováděný speciálním pedagogem a dále za účasti etopeda a psychoterapeuta, ve kterém jsou zohledněny jednotlivá znevýhodnění, která se odráží v přístupu ve formě sociálních nácviků, edukace či reedukace nevhodně nastavených vzorců chování či jednání.

Aktivizační činnosti

Aktivizační činnosti a smysluplné využívání volného času stejně jako osobní zájem jednotlivých klientů je různorodý a široké pásmo jednotlivých možností, forem a metod je vždy přizpůsobeno individuálním potřebám a možnostem klienta. Trávení volného času počínaje od pobytu na čerstvém vzduchu a s tím spojené venkovní aktivity jako např. vycházky do okolní přírody za některým konkrétním účelem – sběr lesních plodů, dřevin, listí apod. pro výrobu dekorací v rámci volnočasových aktivit prováděných uvnitř objektu nebo pouze jako forma relaxace, neboť i cesta je cíl. Sportovní venkovní aktivity jsou využívány pouze vzhledem k možnostem, které nám podmínky, jak stran klientů, tak i vybavení dovolují.

Jak je již v úvodu deklarováno specifičtí klienti mají své specifické potřeby, a proto se u nich zaměřujeme také významnou měrou na aktivizaci a trénink afektivních, kognitivních a psychomotorických funkcí tak, aby byla v co největší míře zachována jejich funkčnost a s tím spojená kvalita života.

V rámci trávení volného času jsme zaměřeni na jednotlivé terapie jako je ergoterapie, muzikoterapie, arteterapie, příp. i canisterapie, zajištěná externí formou, které jsou u klientů velmi oblíbeny. Jednotlivé terapie jsou primárně zaměřeny na rozvoj a udržení manuálních a smyslových dovedností. Je zde i možnost navštěvovat dílničku ručních prací nebo keramickou dílničku. V domově je pak možnost keramiku vypálit.

Zkrátka pro každého máme něco....





Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí - Teplice, p.o.
Hlavní budova Na Výšině Na Výšině 494
417 01 Dubí
IČ: 63787849
Tel.: +420 417 571 102 (ústředna)
Fax: +420 417 571 993
E-mail: pdss@pdss.cz

Další kontakty dle oddělení
Podpořil
Ústecký kraj

Další sponzoři a dárci
Projekty


Realizace projektu (pdf) •  Fotografie

Děkujeme Vám všem, kdo nás podporujete.

Je jedno jestli nám pomáháte finančně, materiálně nebo třeba bezplatným poskytováním svých služeb. Ceníme si Vás všech stejně, protože každý z Vás co nám pomáháte děláte přesně to, co je ve vašich silách a možnostech, čehož my si velmi ceníme. I zdánlivě málo nám může hodně pomoci. Veliké díky.

Obyvatelé a personál PDSS

Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí - Teplice, p.o.

Domovy pro seniory

Domovy pro seniory

Pro seniory, kteří dosáhli věku 65 let a mají z důvodu věku a zhoršeného zdravotního stavu sníženou soběstačnost, jejich situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby a nejsou si již schopni sami nebo s pomocí rodiny, pečovatelské služby nebo okolí, zajistit naplnění základních potřeb a potřebnou péči.

Domov se zvláštním režimem

Domov se zvláštním režimem

Pro osoby se stařeckou, Alzheimerovou a ostatními typy demencí, které mají sníženou soběstačnost z důvodů těchto onemocnění, jejichž věk dosáhl 45 let, jejich situace vyžaduje speciální režim a pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby a jejichž nepříznivou životní situaci, nelze řešit za pomoci jiných sociálních služeb.

Alzheimer centrum

Alzheimer centrum

Naše zařízení se mimo jiné zabývá poradenstvím a dlouhodobou péčí o osoby trpící Alzheimerovou chorobou.